Hoppa till huvudinnehåll
Hem
  • Erbjudande
  • Referenser
  • Nyheter
  • Bloggar
  • Om Stretch
  • Sök jobb
  • Kontakt

Du är här

Hem
Bloggar
Christian Lundssons blogg
Är kvinnor rationella? :)

Är kvinnor rationella? :)

25 nov 2011 - 14:09
  • Christian Lundsson's blog

Tanken var att jag skulle heta Alexander, efter morfar. Det var redan bestämt, förankrat, klubbat. Ja helt enkelt klart.
Men när jag föddes (på sjuttiotalet) så spenderade man ju betydligt mer tid på BB än dagens "pit-stop-förlossningar" och detta visade sig få ödesdigra konsekvenser.

I sängen bredvid min mors så låg en kvinna som precis dagen innan fött sin förste son, han skulle heta Fredrik.
Eftersom han skulle heta Fredrik så fick jag helt enkelt heta Christian.

Under mina första 30 år i livet så var jag dels lite sur (för då hade jag hellre hetat Alexander än Christian) men framförallt förundrad över min moders irrationella förmåga att bara byta namn så där till synes slumpartat. Jag menar, namn är ju viktiga saker, det är ju en del av min identitet och kommer så vara.

Det visade dock sig inte vara slumpartat, utan baserat på det danska kungahuset.
Min mors väninnas son skulle ju heta Fredrik och jag kom ju som god tvåa och kronprins Fredriks lillebror råkar heta prins Joachim Holger Waldemar Christian. Joachim har en lite ovanlig stavning, farfar hette Holger, ingen heter väl Waldemar och det blev helt enkelt bara Christian kvar.

Så jag döptes till Christian.

Som konsult använder jag ofta termen rational (och jag är inte ensam...), fritt försvenskat från engelskans rationale. Dvs att det skall finnas en logisk grund.

Rationalismen som filosofisk inriktning tog fart på 1600 talet och kretsade kring förnuft, tänkande och tingens logiska ordning.

Som verksamhetsutvecklare, eller verksamhetsarkitekt i förändringssammanhang så finns det alltid en poäng i att finna rationaler i det man gör.

Ett företag som i handling visar på detta är ett stort känt svenskt möbelföretag. Jag som kund gör en stor del av jobbet själv (bär hem & monterar) och att hela företaget präglas av kostnadseffektivitet (grundaren åker buss och flyg i turistklass) och jag som kund belönas med prisvärda produkter.

Ett annat företag som jag jobbade för en gång i tiden proklamerade "maximera aktieägarnas utdelning" så nu får ni minsann jobba mer, till lägre lön och resa i turistklass lyckades sämre när vissa delar av chefskollektivet flög runt i privatjet och hade astronomiska löner.

Att det förstnämnda företaget är långt mer framgångsrika i att få sin personal att agera annorlunda än det sistnämnda är nog.... logiskt.

Så här i efterhand hade jag önskat att min moder förklarat sammanhanget kring hennes rationella beslut, för det var ju rationellt, det var bara i ett sammanhang som aldrig förklarades. Så vi kan nog dra slutsatsen att kvinnor är precis lika rationella som män.

Finns det ingen rational vid ett beslut eller att rationalen är så långsökt att den nästan faller av sig självt ja då skall man nog fundera på om det är ett klokt beslut.
Omgivningen kommer att förvänta sig en rational och förstås den inte så är det nog svårt att lyckas.

Har ni alltid en rational?
 

Christian Lundsson christian.lundsson@stretch.se

Blogarchive

  • maj 2012 (4)
  • april 2012 (2)
  • mars 2012 (5)
  • februari 2012 (4)
  • januari 2012 (7)
  • december 2011 (10)

Sidor

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • nästa ›
  • sista »

Senaste blogginlägg

  • Multitasking
  • Verksamheten från Venus och IT från Mars
  • Monolog eller dialog
  • Beslutsångest, öppet köp och varför man kommer till helvetet
  • Det kanske är hög kvalitet för mig
Mer

Bloggers

Magnus Axelsson
Jenny Bokedal
Magnus Högfeldt
Niloo Lopez

Sidor

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • nästa ›
  • sista »
  • Svenska
  • Dansk
  • English
  • Bokmål
Language
  • Erbjudande
  • Referenser
  • Nyheter
  • Bloggar
  • Om Stretch
  • Sök jobb
  • Kontakt
Stretch on LinkedIn